Forum Diety

Pełna wersja: Opis
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Dieta ta zyskała sławę dzięki plotce głoszącej, że to właśnie dzięki niej nasz ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski szybko i skutecznie pozbył się zbędnych kilogramów. Dlatego też jest ona jednocześnie nazywana dietą "prezydencką".

Całość, to prosty program żywieniowy pozwalający osiągnąć zadowalające rezultaty w krótkim czasie. Zwolennicy tej metody odchudzania chwalą sobie łatwość w przyrządzaniu posiłków oraz fakt możności zrzucenia nawet 6kg zaledwie w tydzień.
Ci bardziej sceptyczni narzekają na monotonny jadłospis.

Program diety opiera się na zupie, która pomaga spalać zbędny tłuszcz.
Głównym jego komponentem jest - jak sama nazwa wskazuje - kapusta. To nie do końca doceniane warzywo zawiera dużo witaminy C, jest niskokaloryczne i umożliwia regulację pracy jelit oraz żołądka, co usprawnia przemianę materii. Okazuje się także, że im więcej kapusty zjadamy, tym więcej jesteśmy w stanie schudnąć. Dzięki temu, podczas diety nie będziemy chodzić głodni - zawsze, kiedy poczujemy łaknienie, możemy spokojnie sięgnąć po talerz zupy.

Ta "dieta cud" ma jednak swoje wady.
- Konieczność zjadania codziennie tej samej zupy staje się po kilku dniach niezwykle nużące, a nawet ciężkie do zniesienia. Zwłaszcza dla osób nieprzepadających za kapustą.
- Program ten jest przeznaczony przede wszystkim dla osób z niewielką nadwagą. Osoby otyłe nie powinny stosować tej metody bez wcześniejszego skonsultowania się z lekarzem.
- Niedostarczanie organizmowi niezbędnych składników odżywczych wpływających na jego prawidłowy rozwój, takich jak żelazo, białko, wapń, magnez i węglowodany. Ich niedobór może mieć negatywny wpływ na zdrowie (stwarza ryzyko wystąpienia zaburzeń krążenia i rytmu serca), dlatego odradza się stosowanie tego programu przez okres dłuży niż siedem dni.
- Duże ryzyko wystąpienia efektu jojo. Możemy jednak tego uniknąć konsekwentnie dbając o linię i nie powracając do dawnych nawyków żywieniowych. Dietetycy radzą, aby po diecie kapuścianej przejść na mniej restrykcyjny, lecz niskokaloryczny program odżywiania.

Zupa kapuściana będąca fundamentem całej diety jest niezwykle łatwa w przygotowaniu. Oto przepis:
- jedna główka białej lub włoskiej kapusty
- sześć dużych, drobno posiekanych cebul
- sześć pomidorów (świeżych lub z puszki)
- dwie zielone papryki (lub żółta i czerwona)
- 25 dag marchewki
- jeden pęczek selera naciowego
- przyprawy: pietruszka, pieprz, curry, pietruszka, koper, oraz inne wg uznania np. oregano, czosnek, bazylia, estragon

Sposób przygotowania:
Kapustę szatkujemy, pomidory (obrane ze skórki), seler, marchew i paprykę kroimy na drobne kawałki. Tak przygotowane warzywa zalewamy około 3 litrami wody i gotujemy. Kiedy składniki staną się miękkie, czyli po około pół godziny, wywar przeprawiamy wspomnianymi wyżej przyprawami. Pamiętajmy, aby nie dodawać do zupy soli, tłuszczu ani bulionu. Ponieważ stanowi ona bazę siedmiodniowego menu, która pomoże nam zrzucić zbędne kilogramy, ważne jest, aby została przygotowana ściśle według przepisu.

Większość z was zapyta pewnie "Co z tłuszczami?" Otóż, tłuszcze są niezbędnym elementem prawidłowego funkcjonowania naszego układu pokarmowego. Również w tej diecie ważny jest ich odpowiedni dobór i spożycie.
Mianowicie:
a) egzogenne kwasy tłuszczowe zawarte m.in. w ziemniakach, zboże, sałata, różne gatunki warzyw i owoców (Można je spożywać bez strachu o przytycie, ponieważ zawierają niewielką ilość tłuszczu)
b) zdrowe kwasy tłuszczowe (oleje roślinne) zawarte przede wszystkim w oliwie z oliwek i oleju rzepakowym. Ten rodzaj tłuszczu oddziałuje także korzystnie na wskaźnik glikemiczny za sprawą faktu, iż jedzenie pozostaje w żołądku dłużej, a poziom cukru podnosi się wolnej.

Dieta kapuściana dopuszcza śladowe spożywanie tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, ale mimo to warto pamiętać, by robić to z rozsądkiem i nie tkwić w przekonaniu, iż "bez tego ani rusz" Uśmiech
Byłam na niej kilka dni i musiałam zrezygnować. nie, że nie działała. Była okropna. Ze względu na smak. nie byłam w stanie jej przeżyć. Nie polecam, jeśli ktoś nie lubi kapusty.
mysle ze nawet jak ktos lubi kapuste to po takiej diecie znienawidzi ja do konca zycia UśmiechUśmiechUśmiech
Ja z kolei bylam na niej tylko przez tydzien, bo potrzebowalam sie wcisnac w stara sukienke, gdy szlam na jakas uroczystosc (to byly chyba zareczyny mojego brata, ale nie dam sobie reki uciac, bylo to tak dawno!). Udalo mi sie stracic 2,5kg, czyli tyle ile zakladala ta dieta. I wbrew pozorom mozna te diete sobie niezle urozmaicic i robic kapuste na wiele sposobow, choc wiadomo - kapusta to zawsze bedzie kapusta : ) Ale nadal kapuste lubie, zwlaszcza kiszona, nie zbrzydla mi ani troche : )
(03-17-2012 06:35 PM)Dany napisał(a): [ -> ]Ale nadal kapuste lubie, zwlaszcza kiszona, nie zbrzydla mi ani troche : )

No wlasnie z monodietami jest ten problem ze szybko moze zbrzydnac. Podejrzewam ze nawet jakbym jadla sama czekolade i bylaby to tylko czekolada to bym ja znienawidzila. A ze kapusty nie kocham to byloby jeszcze gorzej.
No tak, to moze byc problem przy tej diecie - jesli ktos nie lubi kapusty po prostu to pewnie ciezko sie zmusic, zeby w ogole sprobowac przejsc na nia. Wiec nie probuj nawet jej, nie warto : )
Przekierowanie